Piaskowanie

Co to jest piaskowanie?
Piaskowanie to zaawansowana technologicznie metoda czyszczenia powierzchni wykorzystująca tak zwane ścierniwa wyrzucane pod ciśnieniem w kierunku danej powierzchni.
Czym piaskowanie różni się szlifowania?
Piaskowanie pozwala uzyskać jednolitą powierzchnię o odpowiedniej do późniejszego malowania szorstkości, podczas gdy szlifowanie idealnie ją wygładza. Poza tym piaskarką można dotrzeć praktycznie wszędzie i w najtrudniej dostępne elementy konstrukcji, co jest trudne, a czasem wręcz niewykonalne w przypadku używania zwykłej szlifierki kątowej z tarczą listkową.
Czy każdą powierzchnię można piaskować?
Należy być ostrożnym podczas piaskowania powierzchni podatnych na uszkodzenia, na przykład starych cegieł, ponieważ łatwo je uszkodzić. Doskonale do piaskowania nadają się powierzchnie wykonane z, metalu, betonu, stali. Przy pozostałych materiałach należy zasięgnąć naszej porady.
Po co wykonuje się piaskowanie przed malowaniem?
W wyniku piaskowania otrzymuje się czystą równą powierzchnię, co doskonale wpływa na przyczepność farby. Pozwoli to uniknąć szybkiego powstawania odprysków, a także korzystnie wpłynie na jednolitość koloru powłoki.
Czy zabezpieczając powierzchnię można poprzestać na piaskowaniu?
Piaskowanie absolutnie nie powinno być ostatnim etapem w pracach remontowych. Powierzchnia po piaskowaniu jest bardzo delikatna i podatna na działanie czynników środowiskowych i mechanicznych. Należy ją zabezpieczyć odpowiednią farbą, pokryciem antykorozyjnym lub impregnatem.
Jakie są rodzaje piaskowania?
Wyróżnia się kilka różnych rodzajów piaskowania. Pierwszy podział występuje ze względu na stosowany do obróbki materiał. Najczęściej stosuje się zmielone lub rozdrobnione łupiny orzechów kokosowych, szklane kulki, garnet, elektrokorund, suchy lód i inne ścierniwa. W przypadku wykorzystania do piaskowania sody oczyszczonej proces nazywamy sodowaniem, a jeśli użyjemy śrutu stalowego jest to śrutowanie. Drugi podział uwzględnia różnice na etapie wyrzucania ścierniwa z piaskarki. Wyróżniamy między innymi:

  • piaskowanie pyłowe;
  • hydropiaskowanie;
  • piaskowanie niskociśnieniowe.

Nasza ekipa od wielu lat zajmuje się piaskowaniem. Możesz skorzystać z usługi czyszczenia przemysłowego i piaskowania, a także zlecić nam pomalowanie przygotowanej powierzchni lub innego rodzaju zabezpieczenie. Stosujemy wysokiej jakości pokrycia antykorozyjne, dzięki którym na wiele lat zapomnisz o korozji.